Ostatnio

Teraz większa liczba ludzi z chęcią odchodzi z pracy (zatrudnienia) w czyjejś firmie, żeby zrealizować swoje ukryte pragnienia o własnej działalności gospodarczej, własnej firmie.

Jeszcze niedawno ustąpienie ze stabilnej posady na rzecz sporej dozy niepewności, jaką jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej, było traktowane za dość ryzykowne. Dziś też bardzo ryzykownym nadal jest, lecz ludzie zmierzają się z tym ryzykiem z wizją lepszego dni jutrzejszego.

Więcej…

Kariera zawodowa to dość popularne w ostatnich latach określenie, które bardzo często występuje w mediach. Mówiąc kariera zawodowa mamy na myśli pewną ścieżkę zawodową, która ma nas doprowadzić do takiego stanu, kiedy to będziemy wykonywać pracę zgodną ze swoimi predyspozycjami i będziemy także otrzymywać za nią godne pieniądze.

W zasadzie każdy z nas chciałby robić to, co lubi, jednak to szczęście obecnie mają tylko nie liczni. Rynek pracy w Polsce nie wygląda najlepiej.

Więcej…

W Polsce starając się o posadę zostajemy poinformowani, iż praca będzie wykonywana na umowę zlecenie albo będzie zrealizowane na podstawie umowy o dzieło.

Okoliczność opłacania robotnika na etacie na podstawie umowy o pracę to w dzisiejszych czasach właściciela firmy niemały koszt finansowy, toteż pracodawcy robią zmniejszenie zobowiązań, zatem zatrudniają pracownika na powyżej przedstawione umowy, co daje możliwość na oszczędzenie na na składkach ZUS.

Więcej…
Coworking, biuro coworkingowe - alternatywą dla pracy w domu

CoworkingCoworking, biuro coworkingowe

Praca w domu kojarzy się z wolnością, swobodą, elastycznymi godzinami pracy. Ma z pewnością wiele zalet, jednak osoby, które jej spróbują często zaczynają dostrzegać także jej niedogodności.

Pracując przez cały dzień w zaciszu domowym z pewnością oszczędzamy czas, który normalnie zajęłyby nam dojazdy do biura, oszczędzamy pieniądze, które musielibyśmy wydać na bilety autobusowe lub na paliwo. Gdy nigdzie nie wychodzimy nie musimy tracić gotówki na wyjściowe ubrania czy jedzenie na mieście.

Jest jednak jeszcze druga strona medalu. Pierwszym mankamentem takiej pracy jest często niska wydajność. Pomimo, że oszczędzamy czas, który poświęcilibyśmy na podróż, w domu zaczynamy go tracić za sprawą rozmaitych "rozpraszaczy". Przeszkadzają nam często inni domownicy, tracimy czas na rozmaite prace domowe, "pracując" na kanapie zdarza nam się uciąć przydługą drzemkę, lub zwyczajnie nam się nie chce. Dom kojarzy się z relaksem, odpoczynkiem i często osłabia naszą gotowość do pracy.

Kolejnym problemem, z którego wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy jest alienacja. Brak kontaktu z ludźmi, który na początku takiej drogi zawodowej może nawet wydawać się kuszący zaczyna doskwierać. Nie musimy nigdzie wychodzić, a więc dbać o wygląd i elegancko się ubierać, co może po pewnym czasie prowadzić do zaniedbania. Zaniedbanie jest często przyczyną braku pewności siebie. Brakuje także kontaktu z grupą ludzi, rozmów, wymiany poglądów.

Coworking

Skutecznym sposobem na te problemy okazał się coworking, czyli praca niezwiązanych ze sobą freelancerów w jednym miejscu. Biura coworkingowe są na Zachodzie czymś normalnym i powszechnym. W Polsce instytucja ta jest stosunkowo nowa, ale z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej popularna. We wszystkich większych polskich miastach takie placówki już funkcjonują.

Biuro coworkingowe

Biuro coworkingowe to instytucja oferująca miejsca do pracy freelancerom i osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. Każdy może tam przyjść i wynająć dla siebie biurko w większym lokalu specjalnie przystosowanym do pracy. I tu zaczyna się przewaga nad pracą w warunkach domowych. Nie w każdym domu bowiem można stworzyć miejsce, które będzie spełniało wszystkie standardy biura.

Biura coworkingowe oprócz profesjonalnie wyposażonego pomieszczenia, zawierającego wszystkie niezbędne urządzenia biurowe często oferują również miejsca, w których można prowadzić spotkania z klientami, sale szkoleniowe i konferencyjne. Często prowadzą kompleksową obsługę małych firm, umożliwiają rejestrację firmy pod (często prestiżowym) adresem biura - tzw. biuro wirtualne.

Zalety coworkingu

Kolejną przewagą nad pracą w zaciszu domowym są kontakty z ludźmi, które w pierwszym przypadku są ograniczone do minimum. Pracując samotnie mamy możliwość nawiązywania ciekawych znajomości, wymiany zdań, czy po prostu zaspokojenia potrzeby bycia w grupie.

Atmosfera miejsca gdzie wszyscy pracują pozwala bardziej niż w domu zmobilizować się i skupić na zadaniach, które mamy do wykonania. Istnieją także atrakcyjne możliwości nawiązania współpracy z osobami wspólnie wynajmującymi miejsce pracy.

Zaletą biur coworkingowych jest również elastyczność czasu pracy. Przychodzimy i wychodzimy, kiedy chcemy. Możemy wynająć biurko stałe, bądź tylko na godziny zależnie od naszych potrzeb. Opłaty są niewielkie, jeśli weźmiemy pod uwagę koszty wynajmu i prowadzenia samodzielnego biura. Warto zatem przyjrzeć się uważniej takiemu sposobowi na pracę.

 
Ścieżka kariery zawodowej

Kariera zawodowa to dość popularne w ostatnich latach określenie, które bardzo często występuje w

Tłumacz

W naszym życiu wiele jest sytuacji, kiedy potrzebujemy skorzystać z usług różnych fachowców.

Środki ochrony w pracy

W wielu profesjach bezpieczeństwo pracownika jest zagrożone poprzez działanie szkodliwych czynników mechan