Ostatnio

Z roku na rok zakupy w Internecie cieszą się coraz większą popularnością. Jest coraz mniej firm, które nie działają w internecie. W sieci możemy nabyć zarówno produkty jak i usługi.

Osobom, które nie miały doświadczenia z kupowaniem na odległość zawsze towarzyszy pewien niepokój, czy nie zostaną oszukane.

Więcej…

Nie bez powodu ludzie najchętniej odpowiadają na ogłoszenia, w których oferowane jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Ten rodzaj umowy jest najbardziej korzystny dla pracownika, ponieważ jej zawarcie wiąże się uzyskaniem konkretnych praw.

Przywileje te wynikają z kodeksu pracy, ustawy o minimalnym wynagrodzeniu oraz z przepisów wykonawczych. Normy te są dość ściśle określone, a ich stosowanie w istotny sposób ogranicza swobodę w ustaleniu zasad współpracy między pracownikiem a pracodawcą.

Więcej…

Każdy kolejny rok kalendarzowy pracy rodzi nowe roszczenia pracownika o możliwość wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Jego długość zależy przede wszystkim od długości zatrudnienia oraz wielkości etatu, który posiada.

W tym względzie bierze się pod uwagę ogólny czas pracy świadczony przez daną osobę, we wszystkich miejscach jej pracy łącznie.

Więcej…
Prawa konsumenta - przegląd

Z roku na rok zakupy w Internecie cieszą się coraz większą popularnością. Jest coraz mniej firm, które nie działają w internecie. W sieci możemy nabyć zarówno produkty jak i usługi.

Osobom, które nie miały doświadczenia z kupowaniem na odległość zawsze towarzyszy pewien niepokój, czy nie zostaną oszukane.

Często jest to obawa niesłuszna, gdyż mechanizmy kontroli są coraz lepsze i jest coraz mniej miejsca dla internetowych oszustów co nie oznacza, że nie należy mieć się na baczności.

Warto przede wszystkim znać swoje prawa jako konsumenta, a tych jest całkiem sporo.

Osoba, która zdecydowała się zrealizować zakupy na odległość ma więcej praw i możliwości niż osoba, która zdecydowała się na zakup osobisty w sklepie. Choć osobista obecność w sklepie dla wielu jest bardzo ważna to należy rozważyć czy jest to najlepsze rozwiązanie. Oczywiście będąc w sklepie możemy wybrać produkt, dokładnie go obejrzeć przed zakupem i zadać sprzedawcy pytania, które wyczerpią ciekawość i wszelkie wątpliwości. Wiemy też co kupujemy i nie ma ryzyka, że po odejściu od kasy w pudełku z telefonem znajdzie się ziemniak czy kamień. Przy zakupach internetowych krąży wiele opowieści o niezgodności towaru z jego opisem, czyli w skrócie - przychodzi coś zupełnie innego niż widać było w katalogu czy na stronie internetowej.

Przed takim obrotem spraw chroni nas jednak możliwość zwrotu towaru przez 14 dni kalendarzowych od daty zakupu bez podania przyczyny. To bardzo wygodne prawo, które pozwoli nam dokładnie przyjrzeć się zakupionemu produktowi. Sprzedawca ma obowiązek przyjąć nasz zwrot i zwrócić koszty produktu wraz z kosztami wysyłki (o czym później). Ważne jest to, że odesłany produkt Klient odsyła na własny koszt i nie może on nosić śladów użytkowania. Istnieje wówczas ryzyko nie przyjęcia zwrotu przez sprzedawcę bądź obniżenia jego wartości, co niestety według najnowszych przepisów nie jest do końca jasne. Jeśli Klient zdecyduje się odesłać towar, sprzedawca ma obowiązek oddać pieniądze nie tylko za produkt, ale również za wysyłkę, za którą Klient zapłacił podczas składania zamówienia, ale tylko w wysokości ceny za najtańszą wysyłkę w sklepie.

Jeśli jednak sprawa wygląda tak, że produkt jest niezgodny z opisem to sprzedawca powinien na własny koszt odebrać od Klienta towar i wysłać właściwy lub oddać całą należność. Zapis taki chroni konsumentów przed nieuczciwymi przedsiębiorcami.

 
List motywacyjny - jak go napisać?

List motywacyjnyDokumenty aplikacyjne składają się zazwyczaj z CV, formularza aplika

Jak pomyślnie przejść rozmowę kwalifikacyjną?

Pomyślna rozmowa kwalifikacyjnaOdpowiednie przygotowanie do rozmowy k

Prawo spadkowe - kto i kiedy może odrzucić spadek?

PrawoBól jaki niesie śmierć bliskiej osoby jest często nie do opisania. Dodatkowo, traumatycz